2019 Sailing Programme

Please find the 2019 Sailing Program, we have a Lot of RYA handicaps and a few ASC, a whole host of events running such as the Comet and Supernova Opens. We also Host an inter club event. have look any questions get in touch 

Mike Pritchard
Rear Commodore Sailing.

 

Race Dates Details Results
Sunday Afternoon Series:
Snowdrop
March 3, 10, 17, 24 and 31
 
Racing Starts at 14:00 and 16:00hrs
6 from 10 races to count
Results
Sunday Afternoon Series
Spring Series
April 7, 14, 21,

May 12,

June 2, 9, 16, 23,

July 7

Racing starts at 14:00 and 16:00hrs

5 from 9 races to count

Gold/Silver/Bronze (Race 1) (2 STARTS)
Fast/Slow Handicap (Race 2) *

Youth integration – Own briefing 13.30 will start with in bronze fleet

Results
Sunday Afternoon Series

Summer Series

July 14, 21, 28,

August 4, 11, 18,

September 1, 8, 15

Racing starts at 14:00 and 16:00hrs
5 from 9 races to count
General Handicap and Junior Series (Race 1)
Juniors Cygnet Trophy will be part of Race 1
Fast and Slow Handicap Fleets (Race 2)
Results
Sunday Afternoon Series
Autumn Series
October 6, 13, 27

November 3

3 races on 6 and 13 October and 2 on 27 October and 3rd November

Race 1 & 2 back-to-back  

Race 1 1.45pm; Race 2 B2B starts asap after Race 1; Race 3 if applicable 4.00pm

6 from 10 races to count 

Results
Sunday Afternoon Series
Frostbite 1 and 2
November  10, 17, 24,

December 1, 8, 15

Racing starts at 12:30hrs and 14:00hrs

4 from 6 races to count for each series

Results
Bank Holiday Cup

 

May 26th Sunday,

August 25th Sunday

 

Races start at 14:00hrs

Rescue and OOD duties split between sailors on day

3 45 minute races per day

Results
Wednesday Evenings
Series 1
April 3, 10, 17, 24,

May 1, 8, 15, 22, 29

June 5

Wednesday Races start 19:00hrs
6 from 10 races to count
Results
Wednesday Evenings
Series 2
June 12, 19, 26,
July 3, 10, 17, 24, 31
August 7
Races Start 19:00hrs

6 from 10 races to count

Results
Wednesday Evenings
Series 3
August  21, 28,
September 4, 11, 18, 25
Races Start 19.00hrs apart from last three

September 11, 18, 25 races will start at 18.30hrs
4 from 6 races to count

Results
Wednesday early Afternoon series Races start at 17:00hrs on dates as per Wednesday evening races OOD duties to be sorted on day turns taken – rescue self-manned Results
Pursuit Race + Handicap Series May 5,
September 29,
October 20
Race 1: individual 90 minute pursuit race; first boat starts 13:45hrs 

Race 2: General Handicap race lasting 45mins; start at approx. 15:45hrs

2 from 3 to count for the mini series based on Race 2

Personal Handicaps for all races

Results
Club Regatta July 15th Sunday   Racing starts at 12:00hrs

Young Mariners, Mariners, Ancient Mariner, family boats  

Results
Kingfisher Cup/ Ladies Plate (Handicap) September 22, Race starts at 14:00hrs

Kingfisher Cup 90min handicap race 

Ladies’ Plate 60 mins Race

Results
Attenborough, Nottingham and Trent Valley Inter-Club Handicap April 28, Sunday Hosted by Trent Valley SC
Races Start at 11:00hrs
No club racing.
Results
Attenborough, Sutton-In-Ashfield and Swarkstone Inter-Club Handicap May 19th, Sunday Hosted by Sutton in Ashfield SC
Races Start 11:00hrs
No club racing.
Results
Comet Open Meeting

Supernova Open Meeting

June 22, Saturday

June 15, Saturday

Racing start at 11:00hrs

Racing start at 11:00hrs

Results
Christmas Race Handicap December 22, Sunday Race starts at 13:00hrs Results
Boxing Day 1 Hour Cold Turkey Handicap December 26th, Monday Race starts at 11.30hrs Results

 

Definitions:

  • Categories – Young Mariners (Youths) up to 18yrs, family boats = 1 youth + adult, marines 18years-59 years, Ancient mariners 60years+
  • Novice – member who has previously not won a series or the Novice Trophy