Frostbite 2 Series

Attenborough Sailing Club

Results as of 21st November

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 38, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY Race 1
7th November 14:00
Race 2
14th November 14:00
Race 3
21st November 14:00
Nett
1st Roger Day   GULL 2948 1363 1.0 (39.0 DNC) 1.0 2.0
2nd Kevin Last   SUPERNOVA 1077 1077 2.0 2.0 OOD (3.0) 4.0
3rd Kevin Milton   PHANTOM 1442 1004 (39.0 DNC) 3.0 2.0 5.0
4th Ray Kemish   LASER 143581 1100 3.0 2.0 (39.0 DNC) 5.0
5th Lucy Bennett   LASER 85502 1100 5.0 5.0 OOD (39.0 DNC) 10.0
6th Jeff Marshall   LASER RADIAL 152546 1147 (39.0 DNC) 9.0 OOD 4.0 OOD 13.0
7th Peter Hampshire   SOLO 3533 1142 6.0 7.0 (39.0 DNC) 13.0
8th Nick Turnbull-Ross   SUPERNOVA 708 1077 (39.0 DNC) 1.0 39.0 DNC 40.0
9th G Carey   RS FEVA S/H   1293 (39.0 DNC) 39.0 DNC 4.0 43.0
10th Louis Mok   LASER RADIAL 134702 1147 (39.0 DNC) 4.0 39.0 DNC 43.0
11th Andrew Beaumont   COMET 556 1210 4.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 43.0
12th Rob Curstemont   SUPERNOVA 1075 1077 (39.0 DNC) 5.0 39.0 DNC 44.0
13th Dennis King   STREAKER 1440 1128 (39.0 DNC) 6.0 39.0 DNC 45.0
14th Brian Davies   LASER II S/H 811 1085 7.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 46.0
15th M. Jones   SOLO 4747 1142 (39.0 DNC) 8.0 39.0 DNC 47.0
16th Malcolm Davidson M Adam COMET DUO 156 1178 (39.0 DNC) 9.0 39.0 DNC 48.0
17th Jill Reid   LASER RADIAL FIN 1147 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Louis Mok   LASER 134702 1100 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Rob Bridges   LASER RADIAL   1147 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th G Cawthorn   SOLO 3533 1142 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Jon Adams   PHANTOM 1357 1004 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Rob Corner   SUPERNOVA 1211 1077 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Dennis Bell   STREAKER ---- 1128 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th M. Bell   STREAKER ---- 1128 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Andy Alcock   SOLO 4263 1142 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Don Dishop   COMET 648 1210 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Nick Colbeck   GRADUATE 2846 1132 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Malcolm Davidson   COMET 856 1210 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Duncan Adams   PHANTOM 1486 1004 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Josie Adams   COMET 624 1210 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Rich Chaney   SUPERNOVA 1076 1077 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Nick Marlow Ruth Marlow LARK 2462 1073 39.0 OOD (39.0 DNC) 39.0 DNC 78.0
17th Mick Adams   STREAKER 158 1128 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Andrew Goodman   SUPERNOVA 1272 1077 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th J. King   LASER RADIAL 72804 1147 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Amanda Smith   BYTE CII 3570 1135 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Paul Smith   MIRROR S/H 54478 1380 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0
17th Iona Reid   LASER 4.7 --- 1208 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0

Race 1 - 7th November at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Roger Day   GULL 2948 1363 0:44:37 2 0:32:44 0:00:00 1363 1.0
2 Kevin Last   SUPERNOVA 1077 1077 0:35:40 2 0:33:07 0:00:25 1089.585 2.0
3 Ray Kemish   LASER 143581 1100 0:37:34 2 0:34:09 0:01:34 1147.629 3.0
4 Andrew Beaumont   COMET 556 1210 0:42:37 2 0:35:13 0:03:00 1301.902 4.0
5 Lucy Bennett   LASER 85502 1100 0:39:12 2 0:35:38 0:03:12 1197.526 5.0
6 Peter Hampshire   SOLO 3533 1142 0:41:20 2 0:36:12 0:03:57 1262.697 6.0
7 Brian Davies   LASER II S/H 811 1085 0:37:59 1 1:10:01 0:20:14 2320.715 7.0
8 Nick Marlow Ruth Marlow LARK 2462 1073 OOD         39.0

Race 2 - 14th November at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Nick Turnbull-Ross   SUPERNOVA 708 1077 0:40:58 2 0:38:02 0:00:00 1077 1.0
2 Kevin Last   SUPERNOVA 1077 1077 OOD         2.0
2 Ray Kemish   LASER 143581 1100 0:42:04 2 0:38:15 0:00:14 1105.919 2.0
4 Kevin Milton   PHANTOM 1442 1004 0:40:06 2 0:39:56 0:01:55 1054.216 3.0
5 Louis Mok   LASER RADIAL 134702 1147 0:46:08 2 0:40:13 0:02:30 1212.83 4.0
6 Lucy Bennett   LASER 85502 1100 OOD         5.0
6 Rob Curstemont   SUPERNOVA 1075 1077 0:46:43 2 0:43:23 0:05:45 1228.166 5.0
8 Dennis King   STREAKER 1440 1128 0:49:07 2 0:43:33 0:06:13 1291.261 6.0
9 Peter Hampshire   SOLO 3533 1142 0:50:40 2 0:44:22 0:07:14 1332.01 7.0
10 M. Jones   SOLO 4747 1142 0:55:51 2 0:48:54 0:12:25 1468.278 8.0
11 Jeff Marshall   LASER RADIAL 152546 1147 OOD         9.0
11 Malcolm Davidson M Adam COMET DUO 156 1178 1:00:44 2 0:51:33 0:15:55 1596.659 9.0

Race 3 - 21st November at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Roger Day   GULL 2948 1363 0:41:03 3 0:40:09 0:00:00 1363 1.0
2 Kevin Milton   PHANTOM 1442 1004 0:45:31 4 0:45:20 0:05:12 1133.481 2.0
3 Kevin Last   SUPERNOVA 1077 1077 0:39:15 3 0:48:36 0:06:49 1303.234 3.0
4 Jeff Marshall   LASER RADIAL 152546 1147 OOD         4.0
4 G Carey   RS FEVA S/H   1293 0:36:00 2 0:55:41 0:10:02 1792.984 4.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com